Doradztwo marketingowe – czym jest i jak może pomóc Twojej firmie?
Czym jest doradztwo marketingowe?
Doradztwo marketingowe (nazywane czasami konsultingiem marketingowym) to najprościej mówiąc zewnętrzne, profesjonalne wsparcie marketingowe dla Twojej firmy. Zadaniem konsultanta marketingowego jest sprawić, żeby Twoja mogła prowadzić marketing jeszcze skuteczniej niż dotychczas.
Wewnętrzne zespoły marketingowe i agencje są skupione na wykonywaniu bieżących zadań i operacjach. W przeciwieństwie do nich, doradztwo marketingowe skupia się najczęściej na obszarze strategii marketingowej, szukaniu usprawnień, budowaniu doświadczeń Klienta oraz analityce.
Dlaczego firmy korzystają z doradztwa marketingowego?
Doradztwo marketingowe jest często wykorzystywane przez firmy, które chcą usprawnić swoje wysiłki i działania marketingowe.
Firmy i Przedsiębiorcy chętnie wykorzystują konsulting markeingowy, kiedy:
- Chcą zwiększyć sprzedaż,
- Chcą, aby ich marka stała się bardziej rozpoznawalna,
- Chcą dopiero zacząć prowadzić marketing,
- Chcą nauczyć się lepiej mierzyć swój marketing,
- Chcą zwiększyć skuteczność marketingu,
- Chcą lepiej poznać swoich Klientów,
- Ich działania marketingowe nie przynoszą oczekiwanych efektów,
- Potrzebują informacji zwrotnej od eksperta.
Dodatkowa perspektywa
Doradcy mają odmienną perspektywę. Nie są zaangażowani w wewnętrzną politykę firmy. Do wielu kwestii podchodzą znacznie mniej emocjonalnie. Dzięki temu, oferują oni świeżą perspektywę.
Ta perspektywa jest natomiast niezwykle pomocna dla osób, które na co dzień mają styczność z własnymi produktami i usługami.
To właśnie doradca potrafi często błyskawicznie znaleźć nowy sposób na sprzedaż, zauważy bardzo wyjątkowe wyróżniki lub wskaże często powtarzające się komentarze Klientów, które mogą stać się świetnymi insightami.
Dodatkowa perspektywa konusltanta pozwala także zwalczać klątwę wiedzy.
Czym jest klątwa wiedzy?
Kiedy codziennie obracamy się w jakimś środowisku (na przykład działamy marketnigowo dla tej samej marki), wiele rzeczy postrzegamy jako "oczywiste". Co następnie objawia się w naszych działaniach marketingowych i sprzedażowych - w reklamach, w pitchu dla Klienta, w kampaniach, w social mediach. Przez to zjawisko nasze komunikaty mogą okazać się niezrozumiałe dla odbiorców.
Z drugiej strony, przez klątwę wiedzy, przestajemy często także zauważać niesamowite wyróżniki związane z naszą marką. Kwestie, o których warto wspominać częściej, które nam po prostu się opatrzyły.
Doświadczony ekspert często nawet intuicyjnie pomoże Ci zweryfikować, w których miejscach Twój przekaz może być niezrozumiały lub zbyt skomplikowany.
Doradztwo marketingowe – obszary
Być może czytając ten artykuł zastanawiasz się, w czym może wesprzeć Cię konsultant. Poniżej znajdziesz obszary, w których doradcy marketingowi często wspierają swoich Klientów.
Jakie działania marketingowe może wesprzeć konsultant?
1. Budowanie Strategicznej Narracji
Wiele firm ma następujący problem: dobrze znają swoją grupę docelową, świetnie rozwiązują ich problemy, posiadają realne wyróżniki, ale... nie potrafią o nich zwięźle opowiadać. Konsultant może wesprzeć Cię w połączeniu tych faktów i stworzeniu narracji, która spozycjonuje Cię jako jedyny słuszny wybór w oczach określonych Klientów.
2. Analizowanie konkurencji
Konsultant ze strategicznym spojrzeniem pomoże Ci przeanalizować marki Twoich konkurentów i wskazać gdzie plasuje się Twoja marka w odniesieniu do innych. Wiedza o słabych i mocnych stronach konkurentów jest często podstawą do skutecznych działań.
Analiza może dotyczyć pozycjonowania konkurencji, jej aktywności marketingowych, działań reklamowych, sposobu wykorzystywania social media, strony internetowej, wykorzystywanych kanałów marketingowych i wielu innych kwestii.
3. Wybór grupy docelowej
Doradztwo marketingowe jest często elementem uzupełniającym firmy w określaniu najlepszej grupy osób, do której może ona kierować swoje produkty i usługi. Zewnętrzna perspektywa pozwala z większym dystansem spojrzeć na to, dla której grupy Twoje produkty i usługi stanowią największą wartość.
4. Tworzenie avatarów
Konsultant może pomóc Twojej marce w stworzeniu awatarów – czyli “portretu” jednego z typowych przedstawicieli Twojej grupy docelowej, co pomoże Twojemu zespołowi tworzyć odpowiednie komunikaty.
5. Tworzenie Buyer Person (B2B)
Z kolei jeżeli Twoja firma sprzedaje produkty lub usługi innym firmom, dzięki doradztwu w marketingu możesz stworzyć tzw. “Buyer Personę” – czyli opis tego kto i w jaki sposób kupuje tego typu usługi w organizacjach, do których chcesz trafić.
6. Budowanie lub usprawnianie strony internetowej
Strona internetowa to w wielu branżach jeden z kluczowych punktów styku Klienta z Twoją marką. Dlatego strona musi być dobra. Konsultant chętnie pomoże Ci, jeżeli zastanawiasz się:
- Co umieścić na stronie głównej?
- Jakie zakładki powinna zawierać Twoja strona WWW?
- Jak kierować Twoich potencjalnych Klientów do zakupu lub kontaktu?
- O co zadbać technicznie budując stronę?
7. Podnoszenie konwersji
Chcesz usprawnić Twoją stronę internetową lub konkretny landing page, aby generowały dla Ciebie lepsze wyniki? Konsultant na podstawie swojego doświadczenia podpowie Ci, jakiego rodzaju testy pomogą Ci ustalić jego najlepszą wersję.
8. Budowanie struktury działu
Chcesz inwestować więcej w marketing, ale nigdy nie budowałeś działu marketingu? Doradztwo marketingowe pomoże Ci właśnie w tym zadaniu.
9. Badanie Klientów
Wszystkie najważniejsze informacje o Twoich Klientach mają… Twoi Klienci. Dlaczego warto z nimi rozmawiać. Konsultant marketingu może pomóc Ci odkryć:
- Jakich informacji o Klientach potrzebujesz, żeby usprawnić marketing?
- Jak możesz skutecznie pozyskać te informacje?
- Których z Twoich odbiorców warto badać?
Część doradców marketingowych pomoże Ci także w realnym przeprowadzeniu takiego badania. Dzięki temu dotrzesz do prawdziwych potrzeb Twojego klienta oraz jego sposobu dokonywania zakupów.
10. Określanie wyróżników i wartości dla Klienta
W duchu powiedzenia “Wyróżnij się albo zgiń”. Doradztwo marketingowe może pomóc Ci określić, co wyróżnia Twoją markę w oczach Klientów, co możesz zrobić aby mocniej wyeksponować te wyróżniki i jak przedstawić Klientowi prawdziwą wartość Twoich rozwiązań.
11. Analityka i mierzenie marketingu
Czujesz, że połowę budżetu marketingowego wyrzucasz w błoto, ale trudno jest Ci określić, która to połowa? Konsultant chętnie wesprze Cię w ustawianiu analityki w taki sposób, żebyś mógł bardziej precyzyjnie kontrolować efektywność Twoich działań wydatków.
12. Wdrożenie Marketing Automation
Systemy do automatyzacji marketingu mogą podnieść wydajność całego działu i dać dostęp do niesamowicie precyzyjnych informacji o Twoich Klientach. Jeżeli zastnawiasz się nad tym, jak je wdrożyć i jak wykorzystywać – do tego celu możesz wykorzystać doradztwo.
13. Tworzenie treści (content marketing)
Doradca marketingu prawdopodobnie nie pomoże Ci w samym tworzeniu treści – ale pomoże Ci rozwiązać ważniejszy problem. Wesprze Cię w tworzeniu strategii treści – czyli pomoże Ci uzyskać odpowiedzi na pytania takie jak:
- Jakie treści powinniśmy tworzyć?
- Kto powinien tworzyć takie treści w naszej firmie?
- Które treści powinniśmy tworzyć in-house, a które outsource’ować?
- Jak promować treści i docierać do odpowiednich osób?
- Jakie narzędzia możemy wykorzystywać, żeby tworzyć treści szybciej?
14. Budowa i wdrożenie lejków marketingowych
Lejki marketingowe pozwalają Twojej organizacji lepiej zrozumieć jak przeprowadzać potencjalnych Klientów od momentu, kiedy są kompletnie nieświadomi istnienia Twojej firmy, aż do momentu, kiedy zostają jej lojalnymi ewangelistami. W ich zbudowaniu może pomóc doradztwo.
15. Budowanie doświadczeń Klienta
Jeżeli chcesz zapewnić każdemu Klientowi “efekt wow”, zdecydowanie przydadzą Ci się poukładane procesy w obszarze budowania doświadczeń Klienta.
16. Dysponowanie budżetem
Jednym z kluczowych celów działów marketingu jest skuteczne dysponowanie budżetem. Jeżeli chcesz lepiej wydawać pieniądze w tym obszarze, zewnętrzna perspektywa doświadczonego doradcy może Ci w tym pomóc.
17. Rozwój pracowników
Masz na pokładzie pracowników i chcesz, żeby lepiej zrozumieli istotę marketingu i to, że marketing jest funkcją biznesową? Uczestniczenie w procesie doradczym, analizach, planowaniu i tworzeniu strategii może pomóc im wejść na wyższy poziom. Dzięki temu będą oni także po zakończeniu współpracy w stanie przełożyć poznane narzędzia na swoją codzienną pracę i dzięki temu realizować lepsze wyniki.
Z doświadczenia - ten punkt jest często bardzo przyjemnym skutkiem ubocznym projektów doradczych w zakresie marketingu.
18. Rozwój prezentacji lub ofert
Masz do przygotowania istotną prezentację i zastanawiasz się, co w niej zawrzeć? O czym mówić? Jak pokazać Twoją markę od najlepszej strony i spozycjonować ją jako logiczny wybór? Taką prezentację możesz także przepracować z zewnętrznym ekspertem marketingu.
19. Utrzymanie Klienta
Zdarza się tak, że kluczem do rozwoju biznesu nie jest koniecznie pozyskiwanie nowych Klientów. W niektórych przypadkach bardziej istotne może kazać się utrzymanie tych, których pozyskujesz obecnie. Doradca marketingowy może pomóc Ci w szukaniu sposobów na usprawnienie obsługi Klienta, aby lepiej utrzymywać Klientów.
20. Zarządzanie satysfakcją Klienta
Doradca może pomóc Ci także w stworzeniu systemu do kontrolowania satysfakcji Twoich Klientów, co pomoże Ci w ich utrzymaniu.
21. Obecne działania marketingowe
Doświadczenie doradcy w pracy z różnymi firmami pomaga mu szybko wychwycić jak usprawnić Twoje obecne działania marketingowe. Zwiększyć efektywność budżetu, wykorzystać dodatkowe możliwości, skrócić czas wykonywania określonych czynności.
Jak wygląda początek współpracy?
Doradztwo marketingowe jest pod tym kątem wyjątkową dziedziną. Ilu doradców, tyle metod pracy. Jedni konsultanci rozpoczynają od weryfikacji analityki, inni od rozmowy, a jeszcze inni od wprowadzających warsztatów. Niezależnie od formy – kluczem do skutecznego doradztwa jest to, aby Konsultant dobrze zapoznał się z sytuacją firmy.
Tak jak u lekarza – właściwa diagnoza poprzedza skuteczne leczenie.
Dlatego właśnie tak często na początku współpracy konsultant zaczyna od realizacji audytu marketingu, który pozwala określić efektywność dotychczasowych działań, poprawność strategii, obszary wymagające poprawy oraz wyznaczyć kompleksowy plan dalszych prac.
Jak wygląda to w moim przypadku?
W moim przypadku Klienci przed podjęciem współpracy umawiają się na bezpłatną rozmowę, podczas której wspólnie określamy, czy jestem dla nich odpowiednim wyborem.
Podczas takiej konsultacji lepiej poznaję ich biznes, ich wyzwania i staram się określić jak możemy wspólnie podejść do rozwiązania ich marketingowego problemu. Taką bezpłatną rozmowę możesz zamówić klikając tutaj.
Co zrobić, aby konsulting był skuteczny? Jak się przygotować?
Jeżeli rozważasz zaangażowanie do Twojej firmy lub jednego z jej projektów konsultanta marketingu, możesz przygotować się poprzez precyzyjne opisanie własnej sytuacji.
- Co chcesz osiągnąć? Nad czym pracujesz? (np. jakie kampanie marketingowe chcesz zacząć prowadzić?)
- Jak planujesz to zrobić?
- Co obecnie powstrzymuje Cię przed osiąganiem Twoich celów?
Tego typu analiza i opis pomoże obu stronom właściwie wejść we współpracę. Tobie pomoże właściwie dobrać konsultanta. A konsultantowi pomoże w określeniu właściwego planu prac.
Czyj marketing może wesprzeć doradca?
Doradztwo marketingowe może pomóc zarówno mikro i małym firmom, które stawiają swoje pierwsze kroki w marketingu, jak i dojrzałym korporacjom, które dysponują dużymi działami oraz budżetami.
Czy Twojej firmie się to opłaci?
Jeżeli chcesz określić, czy w Twoim konkretnym przypadku warto skorzystać z doradztwa marketingowego, zadaj sobie następujące pytanie: ile mogę na tym zyskać?
Jeżeli przykładowo tworzysz landing page, na którego promocję wydasz 1000 złotych, a jego optymalizacja przy wsparciu konsultanta marketingu wyniesie 3000 złotych - nie ma to prawa się spłacić. Możesz zyskać stosunkowo niewiele.
Jeżeli natomiast posiadasz stronę internetową, którą odwiedza w miesiącu 10 000 osób, często nawet drobne, ale istotne usprawnienia w jej działaniu potrafią przynieść duże zwroty.
A co z firmami B2B?
Firmy B2B także chętnie korzystają ze wsparcia marketingowych konsultantów. Dzięki temu mogą między innymi:
- Określić jak Klienci kupują ich usługi,
- Poznać skład komitetów zakupowych, które podejmują ich decyzję,
- Znając powyższe - określić plan działań naprawczych,
- Zaprojektować strategię treści,
- Określić to, jakie działania promocyjne warto prowadzić uwzględniając specyfikę ich odbiorców.
Jak rozlicza się doradztwo marketingowe?
Modeli rozliczeń za doradztwo jest wiele – oto najpopularniejsze z nich:
- Rozliczenie abonamentowe
- Rozliczenie za dzień
- Rozliczenie za projekt/warsztat
Chcesz usprawnić Twoje działania marketingowe i szukasz doradcy?
Jeżeli tak - możesz zamówić bezpłatną konsultację. Podczas tego spotkania omówię z Tobą cele, które chcesz osiągnąć i wskażę jak możesz do nich podejść. Na koniec porozmawiamy także o tym, jak mogłaby wyglądać nasza współpraca nad zwiększaniem Twojej sprzedaży.
Szukasz doradcy marketingowego?